پیام شورای عالی مصالحۀ ملی به مناسبت عید سعید قربان

org_admin

سپیدار-کابل: فرارسیدن عید قربان را به ملت آزاده، سربلند، سرافراز و درددیدۀ افغانستان تبریک و تهنيت عرض می‌كنيم.

در شرایطی به تجلیل از عید می پردازیم که سرزمین ما شاهد جنگ تحمیلی، ظالمانه و سراسری است که در نتیجۀ آن هزاران تن آواره، بی‌خانمان و صدها تن دیگر کشته و زخمی گردیده‌اند.

این جنگ ظالمانه و تحمیلی، مردم افغانستان را داغ‌دار ساخته و به ماتم نشانده است. جای تأسف است که هنوز هم مخالفان مسلح از راه نظامی و مسلحانه اهداف سیاسی شان را دنبال می‌کنند. چنانکه پیوسته تأکید کرده‌ایم جنگ و درگیری راه حل بحران افغانستان نیست و هیچ گروهی را به نتیجۀ دلخواه نمی‌رساند. راه حل بحران ۴۳ سالۀ افغانستان گفت‌وگوی سازنده و معنادار و دست یابی به یک تفاهم سیاسی می‌باشد. تأکید بر گزینۀ نظامی و مسلحانه نشان دهندۀ این است که از منازعه چهار دهه و اندی درس لازم گرفته نشده است.

با خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان، هیچ بهانه‌یی برای تداوم جنگ و خشونت وجود ندارد و ادامۀ کشتار، خون‌ریزی و نابودی زیرساخت‌ها و دارای‌عامه، دست‌آوردهای مردم افغانستان، به‌معنای دشمنی آشکار با پیشرفت، آبادی و عزت افغانستان می‌باشد.

آخرین فرصت ها برای رسیدن به یک توافق سیاسی و تأمین صلح عادلانه و پایدار باقی است، مردم افغانستان انتظار دارند با تسریع مذاکرات از این فرصت استفاده صورت گیرد.

در روزهای گذشته برای حل صلح‌آمیز بحران افغانستان با جمعی از رهبران و بزرگان کشور به دوحه رفتیم تا با طرف طالبان برای بیرون رفت از مشکل مذاکره نماییم. دیدگاه‌های خویش را در مذاکرات دوحه با طرف طالبان با وضاحت و روشنی مطرح کردیم و از آنان نیز خواستیم تا بیایند و مشکل را از طریق‌ گفت‌وگو و مذاکره حل نماییم و به جنگ و خون‌ریزی در کشور پایان دهیم.

‏آرزوی ما این است که افغان‌ها با عزت، در پهلوی همدیگر و با دیگران، در صلح زندگی کنند وآینده بهتری برای خود بسازند.

در حالی‌که از تلاش‌های صلح حمایت می‌کنیم و برای تحقق صلح تلاش می‌نماییم دفاع از نظام و کشور را حق مشروع مردم افغانستان می‌دانیم و در این مسیر در کنار نیروهای دفاعی-امنیتی و مردم قهرمان خویش قرارداریم. عید سعید قربان را به نیروهای دفاعی-امنیتی و خیزش‌های مردمی که در سراسر کشور در سنگرهای داغ دفاع از کشور قراردارند، برای خانواده‌های آنان و به خانواده‌های شهدای نیروهای امنیتی و دفاعی و خیزش‌های مردمی و بی‌جاشده‌گان درگیری‌های اخیر تبریک می‌گوییم.

از مردم افغانستان می‌خواهیم در این روزهای دشوار دست‌یکدیگر را بگیرند و به یک‌دیگر در حدتوان خود کمک نمایند تا به فضل و یاری خداوند این مرحله را موفقانه پشت‌سربگذاریم.

دکتور عبدالله عبدالله

رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی

اعلامیه

سه‌شنبه ۱۴۰۰/۵/۱۲ - ۹:۴۸
Background image

در حمایت از حماسه‌ی ماندگار هرات

سپیدار-کابل: کشور و مردم ما در یک آزمون تاریخی و دشوار قراردارند. طالبان به جای لبیک به صدای صلح‌خواهی مردم راه جنگ، ویرانگری، غارت و چپاول پیشه‌کرده‌اند. حمله بر بزرگ شهرهای هرات، . . .

یکشنبه ۱۴۰۰/۵/۱۰ - ۱۷:۳۵
Background image

اعلامیه دربارۀ حوادث ناگوار طبیعی در نورستان

سپیدار- کابل: با تأسف در نتیجۀ سرازیرشدن سیلاب در نورستان، تلفات جانی و خسارات مالی هنگفت به مردمان محل رسیده است.

از وقوع این رویداد ناگوار سخت اندوه‌گین گردیده‌ایم. از نهادهای کمک . . .

شنبه ۱۴۰۰/۵/۹ - ۲۰:۱۷
Background image

اعلامیه درباره شهادت یک فرمانده ارتش در هرات

سپیدار- کابل: با تأسف طالبان برخلاف تمام اصول و قواعد جنگ و موازین اسلامی و انسانی، عبدالحمید حمیدی، فرمانده لوای اول قول اردوی ۲۰۷ ظفر را پس از اسارت به‌شهادت رسانیدند.

به‌گلوله بستن . . .

Back to announcements