متن کامل سخنرانی جلالت‌مآب دوکتور عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، در نخستین نشست کمیته‌ی رهبری این شورا:

org_admin
Sat, Dec 05 2020 2:13 PM
dr.Abdullah

ابتدا، حضور همه‌ی شما را در نشست امروز خیرمقدم عرض می‌دارم. در روزهای گذشته با سایر رهبران جهادی و شخصیت‌های سیاسی به ویژه با محترم صلاح‌الدین ربانی و محترم گلبدین حکمتیار دیدار داشتیم. هرچند بنا به دلایلی در نشست امروز اشتراک نکردند. اما، وعده سپردند که از صلح حمایت می‌کنند و در مشورت‌ها اشتراک می‌ورزند.

رفتن به طرف صلح در این فرصت و مرحله‌ی حساس تاریخی بیشتر از هر چیز به اجماع و وحدت ضرورت دارد که با ذهنیت و عمل‌کردی همه‌شمول، این وحدت تأمین شدنی است. همان‌طوری‌که رییس صاحب جمهور اشاره کرد، نمایندگان مردم افغانستان در جرگه‌ بزرگ مشورتی صلح، اراده و نیت‌شان را نسبت به صلح ثابت کردند که در آن تمثیل و نمایندگی خوب از اراده‌ی مردم افغانستان صورت گرفت و همه یکصدا با حفظ نهادها و دستاوردهای کشور خواستار صلح باعزت و پایدار شدند. اما، با پذیرش این اصل که رفتن به سوی صلح از همه قربانی می‌خواهد.

کوشش ما در مجمع عمومی و شورای عالی مصالحه‌ی ملی این است که تاحدی ممکن از اجماع مردم افغانستان تمثیل شود و از همه‎‌ی اقشار مختلف جامعه نمایندگی خوب صورت بگیرد. هرچند در این راه یک کار صد درصد که مورد قبول همه باشد، متصور نیست، ولی ما باید کوشش صد درصدی‌مان را برای رسیدن به این هدف داشته باشیم.

پس از این، جلسات کمیته‌ی رهبری و مجمع عمومی تدویر می‌یابند تا بحث‌های معنادار صورت بگیرد و ما باید مشخص بسازیم که چه اقدامی برای رسیدن به صلح پایدار روی‌دست گرفته شود تا اعتماد مردم افغانستان شکل بگیرد.

امروز همه‌ی مردم افغانستان خواهان آتش‌بس سراسری و از بین رفتن دشمنی هستند. با قربانی‌هایی‌که جنگ و خشونت از مردم افغانستان می‌گیرد، آنها تشویش‌هایی جدی نیز دارند.

ما باید روی نقشه راه برای رسیدن به صلح به توافق برسیم که کدام قدم‌ها برداشته شوند و تا چه حد ما حاضر به قربانی با روحیۀ همدیگرپذیری هستیم تا به ندای برحق مردم افغانستان جواب قناعت‌بخش دهیم.

باید دقت شود که چطور ممکن است، هم نهادهای ملی و دستاوردهای مردم افغانستان حفظ شود و آسیب نبیند و هم در صلح با همۀ مردم افغانستان و منطقه به سر ببریم. این سوالات در میان مردم افغانستان و در پیش‌روی شورای عالی مصالحه‌ی ملی که این مسوؤلیتی بسیار بزرگ را برعهده گرفته، وجود دارند. اگر مسایلی‌ پیش آمد که ایجاب تصمیم و فیصله مردم افغانستان را داشت با شیوه‌ی مناسب با مردم شریک خواهند شد. در این شکی وجود ندارد که اکثریت مطلق مردم افغانستان خواستار صلح باعزت و پایدار هستند. به قول شاعر:

درختی دوستی بنشان که کام دل ببار آرد

نهال دشمنی برکن که رنج بی‌شمار آرد

در راه صلح مردم افغانستان قربانی‌هایی بی‌شمار دادند. در یک مرحله استاد شهید، رهبر جمعیت اسلامی مسوؤلیت پروسه را به‌عهده داشت. مدتی پروفیسور صبغت‌الله مجددی و سپس پیر صاحب گیلانی پروسه را پیش بردند. سپس، استاد خلیلی در یک شرایط بسیار حساس پروسه صلح را عهده‌دار شدند. حالا هم این فرصت به ما داده شده است. به شما اطمینان می‌دهم که در این فرصت در خدمت آرمان مقدس مردم افغانستان با توکل به خدای بزرگ قرار داریم و در این مسیر همکاری بزرگان و مردم افغانستان می‌تواند، ضامن این پروسه باشد. مطمین باشید که در این راه هدف شخصی ندارم و از هیچ تلاشی دریغ نخواهیم کرد.

در جلسه افتتاحیه‌ی دوحه نیز یاد کردم که از قربانی‌ها و تعهد مردم افغانستان پاسداری می‌کنیم. در این مورد قهرمان ملی افغانستان با قبول تمام خطرها چندین بار اقدام کرد و تأکید داشت که اگر فرصتی برای تأمین صلح فراهم شد، نباید از دست برود. حالا این فرصت فراهم شده است و این مسوؤلیت بسیار بزرگ به عهده‌ی این مجموعه و شورای عالی مصالحه گذاشته شده است. مردم افغانستان توقع دارند که با روحیه‌ی هم‌دیگرپذیری و ذهنیت همه‌شمول به طرف صلح برویم. به قول شاعر:

که ما ویل چې ته یې او تا ویل چې ته یې

هم به زه یم هم به ته یې

که ما ویل چې زه یم او تا ویل چې زه یم

نه به ته یې نه به زه یم

مالکیت پروسه‌ی صلح از مردم افغانستان است، ما تمام تلاش خود را برای مشارکت اقشار مختلف جامعه در این پروسه انجام می‌دهیم تا نظریات و خواسته‌های‌ آنان به‌درستی در نظر گرفته شود و عملی گردد.

اراده‌ی سیاسی برای ختم جنگ شگل گرفته است. بناً از تمام مردم افغانستان و هم‎‌وطنان عزیزمان به شمول آنانی‌که در مناطق تحت کنترل طالبان زندگی می‌کنند، می‌خواهیم که نقش کلیدی و اساسی شان را در این پروسه انجام دهند.

صلح به معنای برگشت به گذشته نیست. برای تحقق صلحی تلاش می‌کنیم که همه‌ی مردم افغانستان در آن خودشان را برنده احساس کنند و از آن حمایت نمایند. خشونت‌ها مانع اصلی در روند صلح‌ است و باعث ناامیدی مردم افغانستان شده است. نباید بیشتر از این جان و مال هم‌شهریان ما از بین برود.

آتش‌بس فوری و جامع خواست اصلی مردم افغغانستان است. در ادامه، قدم‌هایی زیادی به‌ویژه ضمانت اجرای توافق صلح را در پیش‌رو داریم. اما، قدم ابتدایی این است که دوطرف نیت‌‎شان را برای تأمین آتش‌بس ثابت نمایند. طرف جمهوری اسلامی افغانستان در این راستا موقف بسیار واضح داشته است.

آغاز مرحله‌ی دوم مذاکرات یک قدم به جلو و مهم است، هرچند برخلاف توقع مردم افغانستان زمان‌گیر شد. نباید نسبت به روند صلح نگاه منفعت‌طلبانه داشته باشیم، چون در ادامه‌ی جنگ بقای هیچ‌کس تضمین نمی‌شود؛ بلکه فقط ویرانی افغانستان را در قبال دارد. کوشش همه‌ی ما برای تحقق صلح به عنوان یک ضرورت و اولویت برای ختم جنگ متمرکز شود. در حالی‌که روند عادی حکومتداری جریان دارد. اما، وعده می‌سپارم که تا اندک‌ترین دخالتی در حکومت نداشته باشم و بیش‌ترین تمرکز را روی صلح خواهم کرد.

با رهایی زندانیان طالب گام بزرگ برداشته شد و این اقدام را در لویه جرگه‌ی مردم افغانستان تأیید کرد. این نشان داد که مردم افغانستان حاضر به قربانی است اما، به امید رسیدن به صلح. در جایی از من سوال شد که آیا هنوز هم از این تصمیم پیشمان نیستید، جواب دادم که نه، چون این کار به نیت شروع مذاکره و ختم جنگ برای رسیدن به صلح بود، پس پیشمان نیستم. هرچند متأسفانه عوارض و تبعاتی درپی داشت.

از همکاری جامعه بین‌المللی تشکر می‌کنیم. برای تأمین صلح پایدار در کنار اجماع داخلی، همکاری کشورهای منطقه و جامعه بین‌‎المللی یک ضرورت بوده است. قبلاً سفرهای به کشورهای منطقه داشتیم، مردم افغانستان خواهان شکل‌گیری روابط پایدار در سطح کشورهای منطقه و همسایه بوده است.

افغانستان برای رسیدن به صلح، ثبات و رفاه، نیازمند اجماع جهانی در حمایت از صلح پایدار، توسعه و ثبات سیاسی می‌باشد.

از کنفرانس ژنو و تعهدات جامعه بین‌المللی در حمایت و کمک از مردم افغانستان تشکر می‌کنیم. از جامعه جهانی بخصوص از ایالات متحده امریکا، اتحادیه اروپا، ناتو، کشورهای منطقه، کشورهای اسلامی، سازمان همکاری‌های اسلامی، کشورهای تسهیل‌کننده که در تلاش‌هایی صلح نقش موثر داشتند و کشور قطر به خاطر میزبانی از صلح تشکر می‌نماییم.

به نمایندگی از همه، از تیم مذاکره‌کننده نیز تشکر می‌کنیم و باید همه از سعی‌و تلاش آنها قدردانی نمایند. زیرا، آنها دو چیز را ثابت کردند که نسبت به صلح، منافع ملی و مردم افغانستان، تعهد واقعی دارند. هیأت مذاکره‌کننده یک تیم همه‌شمول است که تصویر امروز افغانستان را انعکاس می‌دهد. در ترکیب آنها عالمان، زنان، جوانان و نهادهای مدنی حضور دارند و حضورشان نشان می‌دهد که افغانستان امروز، نسبت به گذشته متفاوت است.

از تیم مذاکره‌کننده‌ی طرف مقابل هم تشکر می‌نماییم و ما بدون موافقه‌ی آنها به این مرحله نمی‌رسیدیم. اما، حالا باید از این مرحله بگذریم و به آنچه که مردم افغانستان ضرورت و نیاز دارند، دست‌ یابیم که اولین گام در این زمینه آتش‌بس جامع و ختم دشمنی است. البته بحث‌هایی بسیار جدی دیگر در پیش‌رو خواهد بود و این توانایی را در تیم مذاکره‌کننده‌ی ما می‌بینم که به‌خوبی از خواست مردم افغانستان نمایندگی ‌می‌کنند.

در جریان مذاکرات تبصره‌ها و بحث‌هایی صورت می‌گرفت و گاهاً به رسانه‌ها نیز کشانیده می‌شد که به روند مذاکره کمک نمی‌کرد. ضمن تشکری از هیأت مذاکره‌کننده‌ی ما به آنها اطمینان می‌دهیم که شما از تمامی مردم افغانستان نمایندگی می‌کنید و حمایت کمیته‌ی رهبری و شورای عالی مصالحه‌ی ملی را دارید، تا اکنون خواست مردم افغانستان را برآورده کردید و در ادامه نیز برای شما آرزوی موفقیت داریم. امیدوارم که از این فرصت پیش‌آمده استفاده‌ی حداکثری برای تأمین صلح باعزت و پایدار صورت بگیرد.

در اخیر، باردیگر از حضور همه تشکر می‌کنم. اما، ادامه‌ی کار ما نیاز به همکاری همگان دارند و کاری انفرادی صورت نخواهد گرفت. ما همکاری همه را توقع داریم. از خداوند کریم خواستاریم که با این روحیه برای ما توفیق دستیابی به این آرمان بزرگ مردم افغانستان را نصیب بگرداند.

والسلام علیکم و رحمته الله و برکاته

زنده باد افغانستان

ژوندی دې وي افغانستان

یشه سین افغانستان